Archive for Maj, 2013

Sześciolatki w szkole?

Wysyłanie sześcioletniego dziecka do pierwszej klasy szkoły podstawowej nie jest niczym dziwny. Już od lat rodzice wysyłają swoje dzieci do pierwszej klasy o rok wcześniej. Jednak nie jest to bardzo łatwe, ponieważ to nie tylko od rodzica zależy decyzja czy dziecko zostanie przyjęte do szkoły podstawowej. Najczęściej to szkoła pomaga w wyborze. Trzeba im tylko zakomunikować chęć wysłania dziecka do szkoły rok wcześniej, a oni w razie potrzeby zajmują się resztą. Najczęściej bardzo ważna jest opinia nauczyciela prowadzącego dziecko w przedszkolu, ponieważ on widzi dziecko na co dzień i umie powiedzieć jak sobie dziecko radzi w nauce i czy jest skoncentrowane na nauce, czy jednak potrzeba mu więcej czasu na zabawę. Na pewno, jeżeli nauczyciel i psycholog szkolny zdecydują, że dziecko nie nadaje się do szkoły, lepiej nie kłócić się z nimi. Rodzicom bardzo często wydaje się, że dziecko jest bardzo skupione na nauce i jest bardzo dobre, jednak nie zawsze wystarczy to, lub nie jest to do końca prawdą. Warto więc posłuchać opinii innych i nie tworzyć kolejnych kłopotów. Trzeba także pod uwagę wziąć to, czy dziecku nie będzie przeszkadzało rozstanie się z rówieśnikami i zmiana otoczenia. Czasami takie zmiany są zbyt stresujące dla sześciolatka i po krótkim czasie okazuje się, że lepiej jest jeżeli dziecko wróci do przedszkola.

Kłótnie dzieci w przedszkolu

Dzieci kłócą się praktycznie cały czas. Najczęściej nie jest to wielkim problemem, ponieważ po chwili kłótni znowu zaczynają one bawić się razem. Dlatego najlepszym rozwiązaniem w przypadku kłótni dwóch przedszkolaków jest po prostu nie interweniować, najczęściej okazuje się, że po chwili dzieci są pogodzone. Jednak nie zawsze tak jest i bardzo często przedszkolanka lub rodzice stają przed trudnym zadaniem pogodzenia skłóconych dzieci. Na pewno nie jest to łatwe, ponieważ pięcio i sześciolatki bywają bardzo uparte i nie trafiają do nich żadne argumenty. Najlepiej jest jednak wytłumaczyć, że nie ma się o co gniewać, a na pewno szybko same dzieci się pogodzą. Mniejsze lub większe kłótnie nie powinny niepokoić rodziców. Sygnałem do niepokoju może być jednak fakt, jeżeli pracownicy przedszkola informują, że dziecko jest bardzo konfliktowe, nie potrafi pójść na kompromis i zawsze chce mieć rację. Takie zachowanie nie pomaga mu w prawidłowym funkcjonowaniu w społeczeństwie. Dlatego najważniejsze jest, aby znaleźć ich przyczynę i spróbować się jej pozbyć. Może okazać się, że dziecko jest bardzo zazdrosne lub nieśmiałe i dlatego próbuje atakować słownie inne dzieci. Takie zachowania powinny być przez rodziców zauważane i powinni oni pomóc dziecku się ich pozbyć. Na pewno pomoże to w socjalizacji z innymi osobami.

Wybór szkoły średniej

Wielu gimnazjalistów wybiera szkołę średnią już bardzo wcześnie i od początku nauki w gimnazjum dostanie się do danej szkoły jest ich celem. Jednak nie wszyscy są tak zdecydowani, często też okazuje się, że w trakcie nauki w gimnazjum, która znacznie różni się od nauki w szkole podstawowej, chcą zmienić profil. Ogólnie gimnazjum jest czasem kiedy decyduje się w jakim kierunku chce się pójść, ponieważ wchodzi do programu narzucania więcej różnych przedmiotów. Wybór szkoły średniej jest bardzo trudny, do wyboru ponieważ są trzy rodzaje szkół. Są to technika, szkoły zawodowe i licea, które z kolei mogą być ogólnokształcące lub profilowane. Każda z tych szkół daje inne możliwości, a także czas nauki w niej jest różny. Kolejnym wyborem przed którym musi stanąć gimnazjalista jest wybór profilu lub kierunku nauczania. Jest ich co niemiara i każda szkoła może zaoferować coś innego. Na końcu także trzeba wybrać konkretną szkołę i złożyć do niej podanie o przyjęcie. Jak widać wybór szkoły średniej jest dosyć trudny, zwłaszcza dla osoby w tak młodym wieku. Zaważa to też na przyszłości, choć oczywiście w trakcie nauki profil można zmienić tak samo jak szkołę. Lepiej jednak pozwolić dziecku samemu wybrać profil i szkołę, tak aby było ono w pełni usatysfakcjonowane. Dzięki temu uniknie się kłótni i narzekań.

Książki do szkoły – nowe czy używane

W pierwszym klasach szkoły podstawowej książki najczęściej połączone są z ćwiczeniami. Przez to trzeba co roku kupować nowe książki, później jednak pojawia się opcja odkupienia używanych książek. Czy opłaca się jednak? Na pewno lepiej dwa razy sprawdzić, czy autorzy, wydawnictwo i nazwa są takie same, czasami zaznacza się także od jakiego roku wydania można kupować. Wynika to z faktu, że w niektórych książkach wprowadzono znaczne zmiany, na przykład w treści. Najczęściej jednak są to zmiany w układzie tematów i małe korekty. Dlatego najczęściej korzystanie nawet ze starszych wydawnictw nie stanowi problemu, trzeba tylko przewertować książkę. Najlepszym rozwiązaniem jest skonsultowanie starego wydawnictwa z nowszym, dzięki temu można porównać zawartość materiału i czy wszystko jest w porządku. Używane książki można odkupić bezpośrednio od innych, starszych uczniów. Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ dzięki temu książki przechodzą z roku na rok, jest więc większa pewność, że książki są takie same. Oczywiście trzeba jednak sprawdzić, czy podstawa programowa nie uległa zmianie, przez co trzeba będzie zmienić podręczniki. Istnieje także wiele kiermaszów i skupów książek używanych. Można tam oddać swoje stare książki, po ich zakupie otrzymuje się za nie ustaloną kwotę. Warto w takich miejscach kupować, ponieważ posiadają oni tanie książki.

Trudności przy zakupie podręcznika

Czasami zdarza się, że dany podręcznik nie jest łatwo dostępny. Trzeba wtedy znaleźć szybko rozwiązanie, ponieważ brak książek nie jest mile widziany przez nauczycieli. Jeżeli ogólnie podręcznika nie można łatwo nabyć, wielu nauczycieli godzi się na korzystanie w dwie osoby z jednej książki. O ile nie przeszkadza to w formie lekcji, lub podręcznik nie jest konieczny do indywidualnej pracy, bez możliwości konsultowania się z kolegą z ławki – taka forma jest dopuszczalna i akceptowana. Jeżeli jednak okazuje się, że nie jest to możliwe z różnych względów bardzo często dzieci po prostu kserują od siebie kilka tematów na przód. Z tym także nie ma większego problemu, zresztą w wielu miastach i miasteczkach działają punkty ksero, wykonujące tą usługę za niewielką opłatą. Nie kosztuje to wiele, czasami okazuje się, że opłaca się to bardziej niż zakup podręcznika. Tak samo często postępuje się z zeszytami ćwiczeń, które czasami bywają bardzo trudno dostępne i kosztują sporo. Zazwyczaj najtrudniej jest dostać podręczniki i ćwiczenia do nauki języków obcych. O ile dany podręcznik jest do nauki popularnych języków jak angielski lub niemiecki, zazwyczaj jest on szeroko dostępny. Problemy pojawiają się przy mniej popularnych językach, wtedy jednak bardzo często nauczyciel zamawia książki grupowo, bezpośrednio w wydawnictwie.

Co potrzebne w pierwszej klasie?

Wysłanie dziecka do pierwszej klasy szkoły podstawowej jest zazwyczaj stresujące, nie tylko dla samego dziecka, ale też dla jego rodziców. Bardzo ważne jest dokładne przygotowanie dziecka do startu w nowej szkole, nie tylko pod względem psychicznym, ale też pod względem potrzebnych mu rzeczy. Lista potrzebnych podręczników zazwyczaj jest dostępna w sekretariacie szkoły podczas wakacji, jednak nie ma co się śpieszyć. Bardzo często okazuje się na początku roku, że wchodzą pewne zmiany i lista troszkę się zmienia, zresztą nauczyciele z reguły dają około dwóch tygodni na zakup podręczników od rozpoczęcia roku szkolnego. Na pewno warto zapytać, czy dziecko musi mieć ze sobą takie przybory jak bloki rysunkowe, techniczne, kolorowe papiery do wycinania, kredki, flamastry. Czasami takie rzeczy zapewnia szkoły, najczęściej przeprowadza się na nie klasową zbiórkę. Czasami jednak to rodzic musi dziecko zakupić potrzebne materiały. Nie ma co kupować materiałów najwyższej jakości, ponieważ raczej szybko ulegną one i tak zniszczeniu i zużyciu. Lepiej jest też kupić na początku roku kilka ołówków, długopisów, gumek do mazania i temperówek, ponieważ dzieci bardzo często je gubią. Warto dowiedzieć się od nauczycieli jakie zeszyty i w jakiej ilości będą potrzebne, zazwyczaj wymagany jest jedynie zeszyt w linie i jeden w kratkę.

Styl nastolatków – jak sobie z tym poradzić

Jeżeli nasze nastoletnie dziecko właśnie oznajmia, ze ma zamiar zrobić sobie kolczyka w brwi lub pofarbowało włosy na różowo, nie ma co panikować. Nie oznacza, że zmienia się ono w problematyczne dziecko, to typowy przejaw chęci bycia na topie i podążania za modą. Jest to normalnie i nie ma co się martwić na zapas. Wiek nastoletni, to czas poszukiwania swojego stylu i chęć wyrażenia siebie. Jeżeli nastolatek chce być oryginalny to będzie ubierał się w mniemaniu rodziców dosyć dziwnie, jeżeli chce być modny to będzie kupował wszystko to, co noszą wszyscy inni. Czy powinno się jakoś integrować w styl nastolatka? Raczej nie, ponieważ raczej nie da rady się przekonać nastolatka do swoich racji, a może to jedynie zaostrzyć konflikt między dzieckiem a rodzicem. O ile jego styl nie jest zbyt wulgarny, nie obraża innych osób i nie sprawia większych problemów, to nie powinno się nastolatkom przeszkadzać. Większość z nich po jakimś czasie rezygnuje z ostrego, bardzo charakterystycznego stylu na rzecz łagodniejszej jego odmiany. Czasami w krótkim czasie dziecko próbuje wszystkiego, aż znajdzie odpowiedni sposób bycia. Do wszelkich zmian i wielkich deklaracji lepiej podchodzić z dystansem i spokojem, lepszym rozwiązaniem jest spokojnie obserwowanie sytuacji, niż próbowanie zmuszanie dziecka do zmiany siebie.

Szóstoklasista wybiera się do gimnazjum

Podstawówka najczęściej jest wybierana przez rodziców przyszłego ucznia. Wynika to z prostego faktu, że dziecko jest jeszcze za małe, aby podejmować takie decyzje. Jeżeli dziecko nie trenuje jakiejś dziedziny sportowej lub nie gra na jakimś instrumencie, to zazwyczaj nie posyła się go do szkół, których program jest skoncentrowany na którejś z tych rzeczy. Jednak wybór gimnazjum bywa o wiele trudniejszy i czasami okazuje się, że szóstoklasista nie jest w stanie poradzić sobie z takim wyborem. W końcu to od gimnazjum najczęściej zależy wybór szkoły średniej i droga późniejszej edukacji. Bardzo często panuje przekonanie, że byle jakie gimnazjum się wybierze, odpowiednio ono przygotowuje dziecko do startu w szkołę średnią. Prawda jednak jest inna, ponieważ mimo takiej samej podstawy nauczania w każdej szkole pracują inni nauczyciele, tak samo jak ich sposób nauczania i przygotowywania do egzaminów gimnazjalnych jest bardzo różny. Dlatego odpowiedni wybór szkoły i pomoc rodziców w jej wyborze jest niezwykle ważna. Najlepszym rozwiązaniem jest udanie się na dni otwarte danego gimnazjum, gdzie można na żywo porozmawiać z nauczycielami, zapoznać się z nimi, oraz podpatrzeć innych uczniów tej szkoły. Można też z nimi porozmawiać i dowiedzieć się czegoś więcej o atmosferze w szkole. Warto skorzystać z tej opcji, aby poznać więcej bardzo potrzebnych do wyboru informacji.

Co wybrać – liceum czy technikum?

Trzecia klasa szkoły gimnazjalnej to najczęściej dla gimnazjalisty czas wyboru, musi on wybrać do jakich szkół ma zamiar aplikować. W związku z tym staje on najczęściej przed bardzo trudnym wyborem – liceum czy technikum? Wybór ten nie jest łatwy. Ogólnie rzecz ujmując technikum, które trwa o rok dłużej niż liceum, obejmuje swoim programem zakres materiału podobny do liceum, jednak skoncentrowane jest ono na nauce zawodu. Może to być na przykład technikum hotelarskie, gastronomiczne, ekonomiczne czy mechatroniczne. Czasami to wymarzonego technikum, na przykład technikum lotniczego, aplikacje składają uczniowie z najodleglejszych zakątków Polski. Liceum ogólnokształcące koncentruje się na poszerzaniu zakresu wiedzy z danej dziedziny. Najczęściej licea w ofercie posiadają profile językowe, humanistyczne, matematyczno – fizyczne i matematyczno – biologiczne. Z reguły osoby pragnące kontynuować naukę na studiach, wybierają licea o różnych profilach, ponieważ bardzo dobrze przygotowują one w danym zakresie wiedzy. Na pewno wybór danej szkoły jest trudny, ponieważ nigdy w stu procentach gimnazjalista nie ma pewności, co do kontynuacji swojej nauki. Oczywiście także po technikum może one pójść na studia. Wybór zależy jedynie od jego personalnych preferencji, oraz tego co danego nastolatka interesuje. Profili i szkół jest co niemiara, z łatwością można więc wybrać odpowiedni dla siebie profil.

Dress code w szkołach

Nie wszyscy o tym wiedzą lub zdają sobie sprawę z tego, ze w szkołach obowiązują zasady dotyczące ubioru i makijażu. Wiele rzeczy, które dzieci uważają za modne, nie są mile widziane w szkole. Na pewno warto zwrócić dziecku uwagę, jeżeli ubiera się nieodpowiednio, ponieważ taki ubiór lub zbyt krzykliwy makijaż mogą skończyć się naganą od dyrektora szkoły. Na pewno nie są zbyt dobrze widziane głębokie dekolty, za krótkie spódniczki i sukienki. W końcu szkoła to nie plaża. Warto pamiętać też, że szkoła nie jest dyskoteką i lepiej nie ubierać zbyt krzykliwych lub bardzo niewygodnych ubrań. Także zbyt wysokie obcasy nie są mile widziane. Oczywiści wszystko zależy od wieku uczennicy, na pewno u licealistki bardziej widoczny makijaż nie będzie tak rażący jak u uczennicy szkoły podstawowej. Tak samo jak dziewczynka chodząca do trzeciej klasy podstawówki w obcasach na pewno zaniepokoi i zwróci uwagę nauczycieli, natomiast w liceum prawie nie zwrócą na to uwagę. Warto jednak poinformować swoje dziecko o zasadach jakie panują w szkole. A poza szkołą? Lepiej pozwolić na większą swobodę w czasie wolnym. Można też pozwolić nawet uczennicy podstawówki zrobić sobie pasemko na włosach, ale tylko na przykład podczas wakacji. Jeżeli dziecku będą stawiane tylko zakazy, to na pewno nie będzie ono chciało się zgodzić i w tajemnicy przed rodzicami będzie robiło wszystko to, co zabronione.